Określane mianem naturalnego antybiotyku, srebro koloidalne z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Wykorzystuje się je zwłaszcza w dermatologii i okulistyce, jednak spektrum jego zastosowania jest znacznie szersze. Czym dokładnie jest? Co daje? Czy warto je stosować?
Czym jest srebro koloidalne?
Srebro koloidalne, lub inaczej mówiąc kolargol, to srebro, które zostało połączone z białkiem lub żelatyną. W efekcie zmieszania go z wodą destylowaną powstaje roztwór koloidalny, stosowany jako suplement do picia lub preparat do użytku bezpośrednio na skórę.
Dzięki koloidalnej formie organizm nie ma problemów z przyswajaniem srebra i wydaleniem jego ewentualnego nadmiaru. Srebro koloidalne to bezwonny preparat, który nie powoduje podrażnień.
Możliwe zastosowania
Właściwości lecznicze srebra były znane i cenione już w starożytności. W trakcie epidemii chorób zakaźnych, w tym np. dżumy w XIV wieku, srebrne łyżeczki podawano dzieciom do ssania, co miało zapobiec zakażeniu. Srebrne sztućce wykorzystywano również do odkażania ran. Z kolei podczas I Wojny Światowej związki srebra stosowano, by zwalczać infekcje wśród żołnierzy i ludności cywilnej. Z czasem potwierdzono właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze srebra, a dla zwiększenia jego przyswajalności stworzono srebro koloidalne.
Na większą skalę srebro koloidalne zaczęto wykorzystywać w medycynie dopiero w latach 20. XX wieku. W latach 70. zaś uznano je za najskuteczniejszy preparat do leczenia poparzeń. Obecnie srebro koloidalne ma szerokie zastosowanie. Używa się go przede wszystkim w:
- okulistyce – w tej dziedzinie srebro koloidalne najczęściej występuje w postaci kropli do oczu lub maści, za pomocą których leczy się bakteryjne zapalenie spojówek,
- dermatologii – srebro koloidalne służy w tym przypadku do leczenia trudno gojących się ran, owrzodzeń i oparzeń; występuje zazwyczaj w postaci maści lub roztworu. Kolargol doskonale niweluje również różne problemy skórne, w tym trądzik, łuszczycę, egzemę czy też liszajec,
- kosmetyce i medycynie estetycznej – srebro koloidalne sprawdza się przed zabiegami: makijażu permanentnego, mezoterapii igłowej czy też peelingiem chemicznym. Doskonale również regeneruje skórę po dermabrazji, depilacji czy też użyciu lasera. Polecany jest również mężczyznom do łagodzenia podrażnień spowodowanych goleniem.
W przypadku użytku zewnętrznego bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie srebra koloidalnego z nadtlenkiem wodoru, czyli wodą utlenioną. W wyniku zmieszania tych dwóch składników działanie srebra koloidalnego zostaje zwielokrotnione. W efekcie preparat skuteczniej usuwa bakterie i doskonale odkaża skórę, a jednocześnie nie wyjaławia jej. Redukuje również uczucie swędzenia.
Co więcej, srebro koloidalne znajduje zastosowanie także w preparatach przeznaczonych do płukania jamy ustnej. Eliminuje nieprzyjemny zapach z ust, wspomaga utrzymanie higieny w jamie ustnej oraz ogranicza występowanie krwawienia dziąseł i innych ich chorób. Srebro koloidalne bywa również składnikiem detergentów do dezynfekcji różnych pomieszczeń. Dzięki właściwościom antyseptycznym wykorzystuje się je także do prania i prasowania ubrań.
Niektórzy wykorzystują srebro koloidalne, by złagodzić objawy zatrucia pokarmowego i zakażenia układu moczowego. Preparat bywa również używany w celu zredukowania bólu mięśni i stawów oraz leczenia zakażeń paciorkowcami i gronkowcami.
Jak zostało wspomniane, srebro koloidalne jest określane mianem naturalnego antybiotyku. Pozwala wyeliminować z organizmu wiele drobnoustrojów chorobotwórczych. Wzmacnia również układ immunologiczny, co zmniejsza prawdopodobieństwo występowania infekcji. Coraz więcej badań sugeruje także, że srebro koloidalne pozwala wyleczyć boreliozę, którą wywołały (krętki) Borrelia burgdorferi.
Srebro koloidalne do picia – czy warto?
Srebro koloidalne do picia to popularny suplement diety, dostępny praktycznie w każdej aptece. Doskonale sprawdza się podczas walki z objawami przeziębienia, grypy, anginy i zapalenia oskrzeli. Niweluje kaszel i katar. Zwiększa również odporność układu immunologicznego, a także zwalcza opryszczkę. Nic więc dziwnego, że cieszy się dużą popularnością.
W odróżnieniu od standardowego srebra koloidalnego, którego nie można pić, to przeznaczone do picia nie ma aż tak wysokiego stężenia substancji aktywnych i wykazuje słabsze działanie. Jest bezpieczne dla zdrowia i może być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci powyżej 7-10 roku życia.
Skutki uboczne nadużywania srebra koloidalnego
Niezależnie od wieku pacjenta i schorzenia suplementację srebra koloidalnego warto skonsultować z lekarzem. Istotne jest zwłaszcza nieprzekraczanie zalecanych dawek preparatu, gdyż może to mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.
Lista ewentualnych schorzeń spowodowanych nadużywaniem srebra koloidalnego jest długa. Uszkodzenie układu nerwowego, problemy z płodnością, choroby wątroby, płuc i trzustki oraz eliminacja naturalnego mikrobiomu – to główne zagrożenia dla organizmu. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami sprawia jednak, że nadmiar srebra jest naturalnie wydalany.
Jak przechowywać srebro koloidalne?
Żeby srebro koloidalne zachowało swoje właściwości, należy zadbać o odpowiednie warunki jego przechowywania. Ważne jest przede wszystkim jego zabezpieczenie przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Ładunki elektryczne znajdujące się w jonach srebra słabną bowiem pod wpływem światła.
Jak jednak rozpoznać, czy srebro koloidalne jest odpowiednio przechowywane? Jeśli na dnie butelki i jej ściankach nie osadzają się jony srebra.
Stosowanie srebra koloidalnego jako suplementu diety ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedni przekonują o jego dobroczynnych właściwościach, drudzy przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami przyjmowania preparatu. Dlatego przed przystąpieniem do kuracji warto skonsultować się z lekarzem, a następnie ściśle trzymać ustalonych wytycznych. Pozwoli to zachować bezpieczeństwo i zdrowie.