Moringa – czym jest, jak działa?

W sieci często można napotkać się z informacjami o tak zwanych „super roślinach”, które wyróżniają się wieloma zdrowotnymi właściwościami. Jedną z nich jest moringa. Choć nazwa brzmi egzotycznie, roślina ta jest dość łatwo dostępna. Warto dokładniej zastanowić się, czym jest i w jaki sposób można ją wykorzystać.

Co to jest moringa?

Mowa o drzewie tropikalnym, które rośnie przede wszystkim w Indiach i Pakistanie. Znaleźć można ją również w Ameryce Południowej i Afryce. Inną, częściej spotykaną nazwą te rośliny, jest drzewo chrzanowe (ze względu na specyficzny smak korzeni), niektóre osoby określają ją też mianem drzewa długiego życia.

Charakterystyczne dla drzewa chrzanowego jest to, że rośnie przeważnie do około 10 metrów wysokości, a także fakt, iż do tworzenia leczniczych preparatów wykorzystywane są nie tylko korzenie, ale również kora, owoce, liście i kwiaty. Śmiało można powiedzieć, że moringa w całości nadaje się do wspomagania leczenia wielu dolegliwości.

Dlaczego drzewo zaliczane jest do super roślin czy też super żywności? Ponieważ zawiera ogromne ilości składników mineralnych oraz witamin. Wskazać należy przede wszystkim na witaminę C. W morindze jest jej siedmiokrotnie więcej niż na przykład w pomarańczach.

To jednak nie wszystko. Wspomnieć możemy o doskonałych zdolnościach adaptacyjnych rośliny. Owocuje ona nawet podczas suszy, niestraszne są jej również załamania pogody. Gdy drzewo zostanie ścięte, po pewnym czasie odrośnie.

Co zawiera moringa?

Jak już zostało wspomniane, drzewo chrzanowe zawiera ogromne ilości witaminy C. Nie jest to jednak koniec listy składników, jakie można w nim znaleźć. Poniżej przedstawione zostały te najważniejsze.

  • Witamina E – uznawana jest za bardzo silny przeciwutleniacz, chroniący komórki organizmu przed wolnymi rodnikami. Hamuje procesy starzenia.
  • Witamina A – jak wskazują badania, jej ilość w morindze jest czterokrotnie większa, niż w przypadku marchewki. Gwarantuje sprawne działanie narządu wzroku, wpływa również na wzmocnienie układu immunologicznego, co z kolei przekłada się na większą sprawność i wydolność organizmu.
  • Żelazo – trudno wyobrazić codzienną dietę bez tego mikroelementu. Jest składnikiem hemoglobiny, czyli białka odpowiedzialnego za transport tlenu z płuc do komórek organizmu. Żelazo jest ważne dla pracy i regeneracji mięśni. Występuje on także w enzymach odpowiedzialnych za powstanie DNA.
  • Potas – gwarantuje między innymi kontrolę ilości wody w organizmie oraz właściwego ciśnienia krwi (potas obniża je).
  • Mangam – bardzo ważny składnik dla kondycji stawów i kości.
  • Chrom – w tym przypadku mamy do czynienia z pierwiastkiem istotnym dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Chrom usprawnia bowiem metabolizm, dzięki czemu wspomaga odchudzanie.

To oczywiście tylko kilka wybranych składników, jakie można znaleźć z morindze. Wiele osób zwraca uwagę również na to, że w roślinie znajdują się duże ilości boru, który ma duży wpływ na funkcjonowanie gospodarki wapniowej. Mówiąc krótko, moringa to doskonałe źródło witamin i minerałów, których nie może zabraknąć w codziennej diecie. Nie tylko osób zmagających się z różnego rodzaju chorobami bądź innego typu dolegliwościami.

Zdrowotne działanie drzewa chrzanowego

Skoro znamy już najważniejsze witaminy i minerały zawarte w morindze, przejdźmy do wskazania kluczowych korzyści wynikających z jej stosowania. Tych, jak można się domyślić, jest naprawdę sporo.

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że przyjmowanie preparatów przygotowanych na bazie omawianej rośliny ma pozytywny wpływ na pracę serca. Wynika to między innymi z usprawnienia pracy układu krążenia, jak również z obniżania cholesterolu. Dostarczanie składników o takim działaniu może przełożyć się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnego rodzaju chorób serca.

Moringa olej

Specjaliści często podkreślają wpływ moringi na lepszą pracę układu nerwowego oraz mózgu. Spotkać można się nawet z poglądem, jakoby roślina ta była w stanie zapobiegać powstawaniu choroby Alzheimera.

Moringa często zalecana jest również diabetykom. Dzięki licznym składnikom, powala na regulowanie poziomu cukru we krwi. Do tego dochodzi też ochrona wątroby – nie tylko usprawnia jej pracę, ale również ją oczyszcza. Oczywiście nie można pominąć także pozytywnego wpływu rośliny na ogólną odporność i sprawność organizmu. Jest to tak zwana multiwitamina, dzięki której możliwe staje się zapobieganie stanom zapalnym. Ogromne znaczenie ma również silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Zastosowanie moringi

Ze względu na fakt, że praktycznie wszystkie części drzewa wyróżniają się zdrowotnymi właściwościami, sposobów wykorzystania rośliny jest naprawdę sporo. Stosuje się ją chociażby w kuchni. Liście moringi przez wiele osób używane są jak szpinak. Wystarczy je umyć, by mogły zostać dodane do sałatki czy też kanapki. Nic nie stoi na przeszkodzie również ku temu, aby liście sproszkować i korzystać z nich jak z przypraw. Okażą się dobrym dodatkiem do mięs, zup i sosów. Z moringi produkowane są też oleje.

Nie można zapominać o wielu środkach leczniczych przygotowanych na bazie tej rośliny, o herbatach, naparach, a także o kosmetykach (wspomnieć należy przede wszystkim olejki do masażu). Nie ma wątpliwości, że drzewo chrzanowe to coś, z czego warto korzystać na co dzień. Problemem dla niektórych mogą okazać dość wysokie ceny poszczególnych produktów. Z drugiej jednak strony, warto pokusić się o ich zakup ze względu na wspomniane wcześniej właściwości zdrowotne.

Moringa to prawdziwa super roślina, która pozytywnie wpływa nie tylko na ogólną sprawność organizmu, ale też na proces leczenia różnego rodzaju chorób. Oczywiście jest ona w stanie także przeciwdziałać powstawaniu wielu dolegliwości. Można ją więc stosować profilaktycznie.

Damian Kosiacki

Read Previous

Moringa – właściwości, zastosowanie i skutki

Read Next

Żeń-szeń koreański czerwony – właściwości, działanie i zastosowanie