Moringa
Tak zwane drzewo chrzanowe jest niezwykle cenione przez specjalistów i osoby, które zdecydowały się na włączenie go do codziennej diety. Zawiera mnóstwo składników o prozdrowotnym działaniu – wpływają one na sprawniejszą pracę wielu organów, a także zabezpieczają organizm przed wybranymi dolegliwościami.
Moringa, bo o tej roślinie mowa, to drzewo, którego wysokość przeważnie wynosi około 10 metrów. Rośnie przede wszystkim w Indiach i Pakistanie, choć można je spotkać również w niektórych regionach Afryki i Ameryki Południowej.
Charakterystyczne dla tego drzewa jest fakt, że potrafi doskonale zaadaptować się do najtrudniejszych warunków atmosferycznych. Moringa owocuje nawet podczas suszy. Jeśli roślina zostanie ścięta, po pewnym czasie odrośnie. Z tego względu określana jest mianem drzewa wiecznego i drzewa długiego życia.
Tego typu określenia odnoszą się też do składników zawartych w praktycznie każdym elemencie rośliny – liściach, korzeniach, kwiatach, a nawet korze. Ich działanie ma bardzo dobry wpływ na kondycję organizmu, dlatego moringa określana jest również mianem super rośliny oraz super żywności.
Moringa – właściwości
Trudno w kilku zdaniach opisać wszystkie właściwości omawianej rośliny. Jest ich bowiem bardzo dużo. Wspomnieć należy o jej wpływie na ogólną sprawność organizmu. Specjaliści podkreślają, że działanie moringi jest zbliżone do antybiotyku. Między innymi dlatego wiele osób wykorzystuje ją jako uzupełnienie standardowej kuracji niektórych chorób.
Nie bez znaczenia jest też fakt, iż moringa wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Do tego dochodzi wzmacnianie kości i stawów, usprawnianie pracy wątroby, układu krążenia, obniżanie metabolizmu, regulowanie ilości cukru we krwi, spowalnianie procesu starzenia oraz wspomaganie odchudzania.
Dlaczego moringa jest także korzystna dla ludzkiego organizmu? Wynika to z obecności ogromnej ilości witamin i minerałów. Roślina ta jest bogatym źródłem witaminy C, A i E, potasu, żelaza, boru, mangamu, chromu, kwasów tłuszczowych omega-3, 6 i 9, aminokwasów czy też antyoksydantów. Lista jest bardzo długa, dlatego trudno się dziwić, że roślina ta jest tak chętnie polecana przez specjalistów.
Moringa – zastosowanie
Kolejną zaletą drzewa chrzanowego jest fakt, iż poszczególne jego elementy można wykorzystać na kilka sposobów, dostarczając w ten sposób do organizmu wspomniane wcześniej składniki.
- Zastosowanie moringi w kuchni. Liście rośliny stanową częsty składnik wielu potraw. Ze względu na delikatny smak, dodaje się je do sałatek, zup, a także zdrowych koktajlów. Liście można również sproszkować i stosować jak przyprawę, na przykład do mięs oraz sposób. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby dodać je też do jogurtów, humusów, soków owocowych czy kremów. Nie zdominuje potrawy, będzie wyłącznie subtelnym dodatkiem o dużej zawartości korzystnych składników.
Owoc oraz młode pędy moringi nadają się do gotowania i spożywania bez żadnych dodatków. Z rośliny powstaje również specjalny olej, który jednak nie powinien być podgrzewany. Dlaczego? Ponieważ traci wtedy swoje właściwości. Warto więc spożywać go na zimno.
- Moringa w produktach kosmetycznych. W tym przypadku wymienić możemy różnego rodzaju olejki, na przykład do masażu, które są dostępne w wielu sklepach. Stosuje się je między innymi do nawilżania i zmiękczania skóry. Ogromny wpływ na to mają zawarte w roślinie nienasycone kwasy tłuszczowe, które pozwalają znacznie wzmocnić barierę ochronną skóry. Zapobiegają ponadto utracie wody ze skóry oraz powstawaniu podrażnień.
- Herbaty, napary i środki lecznicze. Używane są one profilaktycznie bądź jako uzupełnienie standardowej terapii. Ma to oczywiście związek z ogromną zawartością składników odżywczych, które wzmacniają organizm i usprawniają pracę wielu organów.
Choć produkty zawierające omawianą roślinę nie należą do najtańszych, ich użycie może okazać się niezwykle korzystne. Nie tylko ze względu na możliwość uporania się z niektórymi dolegliwościami. Moringa pozwala spełnić dzienne zapotrzebowanie na różne witaminy oraz minerały. Znacząco wzbogaca codzienną dietę.
Moringa – skutki stosowania
Liczne badania udowadniają, że składniki pobierane z drzewa chrzanowego mogą przyczynić się do leczenia wielu chorób, na przykład górnych dróg oddechowych. Wszystko za sprawą zawartości salwesterolu, która działa jak naturalny antybiotyk. Moringa wspomaga też leczenie astmy, zawrotów głowy, epilepsji, a także dolegliwości wywoływane działaniem różnych bakterii.
Preparaty zawierające roślinę polecane są diabetykom. Ich działanie przekłada się bowiem na sprawne regulowanie zawartości cukru we krwi. Nie można zapomnieć też o poprawie działania układu pokarmowego (zwłaszcza jelita grubego) – gwarantuje to błonnik zawarty w roślinie.
Na jakie jeszcze skutki stosowania moringi warto wskazać? Chociażby na wzmocnienie kości i stawów (za sprawą dużej ilości wapnia i manganu), obniżanie cholesterolu oraz eliminowanie uczucia zmęczenia. Do tego dochodzi wspomniany wpływ na kondycję skóry.
Choć moringa jest ceniona nie tylko przez konsumentów, ale również przez specjalistów, omijać powinny ją kobiet w ciąży. Powodem tego jest fakt, iż roślina może wywoływać skurcze macicy, które są bardzo groźne (w skrajnych przypadkach prowadzą do poronienia).
Moringa to coraz częściej wykorzystywany składnik kulinarny, lek, a także dodatek do kosmetyków. Prozdrowotne działanie tej rośliny sprawia, że warto pokusić się o włączenie jej do codziennej diety. Zwłaszcza przez osoby, które mają problemy ze spełnieniem dziennego zapotrzebowania organizmu na ważne składniki odżywcze.